+420 284 810 258 pronix@pronix.cz

Prahu zasáhl masivní výpadek elektřiny

Ve čtvrtek 2. června 2022 byla Praha téměř hodinu bez proudu. K výpadku došlo v důsledku technické závady v rozvodně na Chodově, kde k podobnému problému došlo už v roce 2017.

Výpadek zasáhl centrum Prahy spolu s dalšími městskými částmi Prahy 5, 10 a 4. Přerušen byl provoz na lince metra C a problémy zaznamenala také tramvajová doprava, která se zastavila na celém pravém břehu Vltavy.

Pražští hasiči také reagovali na četná hlášení o požáru poté, co byl vidět kouř vycházející z budov. Ve všech případech se však jednalo o kouř z nastartovaných dieselových generátorů, které zde zajišťovaly záložní napájení. Média informovala, že bylo během výpadku až hodinu bez proudu asi 800 000 lidí.

PRONIX při této příležitosti s potěšením oznamuje, že během blackoutu, který Prahu postihl, ochránily stovky kritických aplikací záložní zdroje UPS, motorgenerátory a DUPS, které PRONIX dodal a instaloval. Při výpadku zajistily nouzový zdroj elektrické energie, který umožnil bezpečný provoz těchto aplikací, než bylo možné napájení ze sítě obnovit. Kritické zátěže v českém kolokačním datovém centru TTC TELEPORT pak konkrétně ochránil skutečně modulární systém UPS Centiel CumulusPower TM švýcarského výrobce Centiel.

Přibližně 60 % veškerého českého internetového provozu pochází z datových center TTC TELEPORT, která jsou jedněmi z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě. Na základě 20letých zkušeností poskytuje TTC TELEPORT služby zcela nezávislého datového centra, které pro hosting dat využívají zákazníci z celého světa.

Datový sál TTC TELEPORT: Modul 2 je chráněn 6 rámy CumulusPower TM 300kW osazenými 12 x 60kW inteligentními moduly UPS (IM) a 1 rámem CumulusPower TM 300kW osazeným 3 x 50kW IM. Tyto jednotky zálohují IT a řídicí a monitorovací prvky datového centra.

Datový sál: Modul 6 je chráněn 3 rámy CumulusPower TM 300kW osazenými 15 x 60kW IM, spolu s 1 rámem CumulusPower TM 300kW osazeným 3 x 50kW IM. CENTIEL se svým lokálním partnerem PRONIX také poskytují kompletní servis a záruční podporu pro instalované systémy UPS. Vysoké nároky na napájení celého datového centra zajišťují čtyři motorgenerátory FG Wilson výrobce Caterpillar (NI) Ltd., každý o výkonu 1 600 kVA.

Zatímco média uváděla, že během výpadku zůstalo bez proudu až hodinu asi 800 000 lidí, TTC TELEPORT nehlásil žádné výpadky a přerušení dodávky proudu.

Případovou studii k systémům záložního napájení datového centra TTC TELEPORT si přečtěte zde: https://www.pronix.cz/wp-content/uploads/2021/11/B_00_Centiel_Case_Study_2021_001_Pronix_WEB_EN_Partner-CZ.pdf